خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

بزرگترین سازهای دنیا

  • شروع کننده موضوع tech
  • تاریخ شروع

tech

Music Freak
MetalHeaD
8/27/20
27
آیا تا کنون فکر کرده اید که یک ساز چقدر می تواند بزرگ باشد؟ سازهای بسیار کوچکی وجود دارند که در کف دست نوازنده جا میشوند. اما برخی بسیار بسیار بزرگترند. در این لیست، 10 ساز بزرگ جهان آمده اند. قطعا شما هم از نتایج این جستجو شگفت زده خواهید شد.10. توبای بیگ کارل
Big-Carl-the-Tuba.jpg

نام بزرگترین توبا در جهان بیگ کارل (کارل بزرگ) است که تا سال 1900، به یک فروشگاه موسیقی در نیویورک تعلق داشت. اعتقاد بر این است که وزن آن حدود سه برابر بیشتر از یک توبا ارکسترای معمولیست و دو نفر باید آن را بنوازند. این ساز در حالت ایستاده بیش از 10 فوت ارتفاع دارد.


9. طبل (درام) کره ای
Korean-Drum-Biggest-Music-Instruments-In-The-World.jpg

در جولای 2011، هنرمندان کره جنوبی طبل غول آسایی ساختند که بیش از 18 فوت ارتفاع و بیش از 15 فوت قطر دارد. این طبل با چوب کاج و پوست 40 گاو ساخته شده است که مقدار بسیار زیادیست! در حال حاضر این طبل، در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان بزرگترین درام در جهان به رسمیت شناخته شده، با فاصله ی زیاد از دارندگان قبلی این عنوان، که چند طبل باس بزرگ متعلق به دانشگاه های آمریکا هستند.

8. فلوت هایپرباس
Hyperbass-Flute-Biggest-Music-Instruments-In-The-World.jpg

این فلوت بم ترین صدایی را دارد که یک فلوت میتواند تولید کند. از این رو، هایپرباس نام گرفته است.
این فلوت از لوله های PVC و چوب ساخته شده و لوله ی آن بیش از 45 فوت طول دارد! موزیسین ایتالیایی روبرتو فابریچیانی یکی از معدود نوازندگانیست که می تواند این ساز بزرگ را بنوازد.

7. ویولن غول پیکر
Giant-Violin-Biggest-Music-Instruments.jpg

بزرگترین ویولن جهان که بیش از 12 فوت ارتفاع و بیش از 15 فوت طول دارد به طور رسمی در سال 2012 وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس شد. این ساز، توسط 15 نفر از سازندگان ویولن در شهر مارکنویکیرشن، آلمان ساخته شده است. این ساز، معمولا توسط سه نفر نواخته میشود. یک نفر ویولن را نگه داشته و انگشت گذاری بر سیم ها را انجام میدهد و دو نفر دیگر، آرشه میکشند. آهنگسازی به نام استفان کونیش یک قطعه راپسودی اختصاصی برای این ویولن غول پیکر ساخته است که توسط ارکستر همراهی میشود.

6. چنگ زمین
Earth-Harp-Weird-Music-Instrument-In-The-World.jpg

چنگ زمین یکی دیگر از سازهای سیمی شگفت انگیزیست که طول سیمهای آن به بیش از 1000 فوت میرسد.
این ساز برای اولین بار در یک جعبه رزونانس بزرگ، نصب شد و سیم های آن بر روی بلندی در یک طرف دره تا هزار فوت آن طرف دره امتداد یافت. این ساز با دستکش های کتانی روکش شده با رزین، نواخته میشود. دست چنگ نواز روی سیم ها حرکت کرده و اصوات زیبایی ایجاد میکند که شبیه نواختن چلو است. کشیده شدن دست نوازنده روی سیم ها، موج متراکمی را ایجاد میکند که صدای خوشایندی دارد. چنگ زمین، یکی از معدود سازهاییست که از زمین برای تولید صداهای حیرت آور، استفاده کرده است.

5. ارگ Wanamaker
The-Wanamaker-Organ.jpg

این ساز بزرگ در داخل یکی از فروشگاه های فیلادلفیا میسی قرار دارد. طولش 7 طبقه است، یعنی بزرگتر از خانه های برخی از مردم! این ساز شامل 26677 لوله، تیغه (Bafle: سیستم خفه کننده ی صدا است که در مسیر لوله ها قرار دارد و شامل پره هاییست که پشت هم قرار گرفته اند)، پمپ هوا و سیم است. راه پله های چوبی بزرگ در پشت ساز، دسترسی به آن را، برای تعمیر و نگهداری، امکان پذیر کرده است. این ساز در سال 1904 با هزینه ی 105000 $ ساخته شد. که در آن زمان، که هزینه ای باور نکردنی بود و سازنده ی آن پیش از اتمام کار، حقیقتا ورشکسته شد.

4. اکتاباس
Octobass-Biggest-Music-Instruments-In-The-World.jpg

اولین بار در فرانسه در سال 1850 شنیده شد که اکتاباس، بزرگترین ساز سیمی جهان است. با این ساز تا دو اکتاو پایین تر از چلو را میشود نواخت و پایین ترین نت های آن به سختی در گستره ی شنوایی انسان می گنجد. به دلیل اندازه ی بزرگش، نواختن آن به طور معمول توسط دو نفر انجام میشود. یکی برای کشیدن آرشه و دیگری برای انگشت گذاری روی سیم ها. معمولا تقاضای زیادی برای اکتاباس در ارکسترها وجود ندارد، اما زمانی که استفاده می شود، صدایش باور نکردنی است.

3. ست درامز Mark Temperato
Rev.-Mark-Temperato%u2019s-Drum-Set.jpg

بزرگترین مجموعه ی درام در جهان شامل 90 طبل، 80 سنج، و بالغ بر بیش از 500 قطعه. این ساز متعلق به مارک تمپراتو است. وی ادعا می کند که نواختن این ساز اگر بی دقت انجام شود، می تواند خطرناک باشد. یک بار وقتی تمپراتو، نواختن را کمی بیش از حد طولانی کرده بود، به مدت دو هفته از وزوز گوش (زنگ یا وزوز در گوش) رنج می برد. سر هم کردن و راه اندازی این مجموعه درام عظیم بین 8 و 10 ساعت طول می کشد.

2. گیتار کارنگی
Carnegie-Guitar.jpg

در یک طبقه از دهلیزهای مرکز علوم کارنگی در پیتسبورگ پنسیلوانیا، بزرگترین گیتار جهان خفته است. طول این گیتار که به شکل مدل Gibson Flying V طراحی شده است، حدود 43.5 فوت میباشد. به طوری که کودکان می توانند با راه رفتن بر روی آن، تولید صدا کنند. این گیتار جنبه ی کاملا کاربردی دارد و توسط دانش آموزان آکادمی علوم و فناوری هیوستون در تگزاس، در سال 2001 ساخته شده است. متاسفانه اجرای یک قطعه موسیقی واقعی روی این ساز، بسیار دشوارست زیرا برای نواختن این گیتار، لازمست تعداد زیادی از نوازندگان کارآزموده، با هم کار کنند تا یک صدای منسجم ایجاد شود.

1. ارگ استلاکتیت غول آسا
Great-Stalactite-Organ.jpg

بزرگترین آلت موسیقی در جهان، یعنی ارگ غول آسای استلاکتیت؛ در غار لورای، در ویرجینیا قرار دارد. این ساز، در طول 3 جریب از غار گسترش یافته است، و صدای آن در تمام طول 64 جریبی غارها شنیده می شود. در دهه ی 1950 توسط لیلاند اسپرینکل، ساخته شده است. گفته شده است که او، برای تولید صدای درست، بیش از 2،000 استلاکتیت را امتحان کرده است. استلاکتیت ها با یک پتک لاستیکی نواخته میشوند که توسط صفحه کلید کنترل میشود. صدای تولید شده از این ساز، به طور قابل ملاحظه ای شفاف است!
 
بالا پایین