خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

عجیب اما واقعی؛ پدیده های طبیعی غیر قابل باور

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
عجیب اما واقعی؛ پدیده های طبیعی غیر قابل باور​

همیشه در طبیعت اتفاقاتی میافتد که باعث تعجب همگان میشود. بعضی مواقع مکان و زمان مناسبی فراهم می شود تا شخص بتواند آن لحظات را ثبت کند و دیگران آن اتفاق عجیب را ببینند. در ادامه پدیده هایی را خواهیم دید که شما را متعجب میکند و یادآور فیلم های علمی تخیلی و شاید ترسناک می باشد.

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
اسپرتی سرخ

کجا دیده شده؟ آمریکا

رعد و برق‌ها می‌توانند تصاویر چشمگیری را در آسمان به خصوص در شب‌ها تولید کنند، اما به طور قطع، یکی از دیدنی‌ترین و اسرارآمیزترین آن‌ها، اسپرتی سرخ است. زمین و جو آن، هر روز بستر تبادل هزاران تن ولتاژ برق است. بر اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسته ساکن به وجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بارالکتریکی منفی است و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتا نزدیک به سطح زمین باشد، رعد و برق تولید می‌شود.

درخشش‌های مختصر از نوری که به دلیل این اتفاق خلق می‌شود در بیشتر اوقات در کسری از ثانیه رخ می‌دهد و اصلا توسط چشم عادی دیده نمی‌شود یا حداقل فرصتی برای دیدن آن، دست نمی‌دهد. این تصویر خاص که می‌بینید، توسط استفن هومل متخصص آسمان تاریک در رصدخانه مک دونالد در بالای کوه لاک در غرب تگزاس ثبت شده که فقط یک دهم‌ثانیه برای گرفتن آن فرصت داشته است. آن چه هومل در این عکس شکار کرده، یک چتر دریایی است که بالاتر از آن توفان سهمگینی قرار دارد که در حال شکل گرفتن بوده و دردسرساز هم شده است.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
اتصال زمین به آسمان!

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
ستون‌های نوری

کجا دیده شده؟ نیمکره شمالی زمین

آیا می‌توانید تصور کنید که ستون‌هایی از زمین تا آسمان جلوی چشمان‌تان به موازات هم برپا شده باشند؟ بروز چنین پدیده‌ای امکان‌پذیر است و به آن «ستون‌های نوری» می‌گویند که یک پدیده نوری اتمسفری است. این نوار‌های نور عمودی به دلیل انعکاس نور طبیعی یا مصنوعی در ذرات بی‌شمار کریستال‌های یخی ایجاد می‌شوند که نسبتا نزدیک به زمین قرار دارند. این پدیده در همه جای دنیا تحت شرایط مناسب امکان ظهور دارد.

ستون‌های نوری یکی از پدیده‌های آسمانی هستند که تا به حال توضیح دقیق و قابل قبولی برای شکل‌گیری آن‌ها ارائه نشده، اما منابع علمی علت ایجاد آن را، بازتاب نور از منابع متفاوت آسمانی و بازتاب آن توسط ذرات یخ شناور در آسمان در هوای بسیار سرد می‌دانند. این پدیده را در دسته دیگر عجایب آسمانی مانند ستون‌های خورشیدی، خورشید کاذب و هاله‌های ماه قرار می‌دهند. به‌طور کلی زمستان سرد و برفی که طی سال نیمکره شمالی زمین را دربرمی‌گیرد، فرصتی استثنایی برای مشاهده چنین پدیده‌های جوی برای علاقه‌مندان به وجود می‌آورد.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
قیف ترسناک هوایی

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
توفان سوپرسل

کجا دیده شده؟ آرژانتین، اروگوئه و جنوب برزیل

سوپرسل که در واقع ابر توفانی همراه با آذرخش است، جزو پدیده‌هایی است که در بعضی مناطق قاره آمریکا دیده شده است. سوپرسل‌ها در واقع شدیدترین نوع توفان آذرخش هستند و گفته می‌شود برخی از گزارش‌های قدیمی درباره دیدن یوفو‌ها در واقع اشاره به سوپرسل‌ها داشته است. این توفان‌های شدید همراه با آذرخش، در جایی تشکیل می‌شوند که هوای ابری خشک با هوای استوایی گرم و مرطوب مواجه شود.

این باد، با آمدن توفان شروع به چرخیدن می‌کند و یک قیف تشکیل می‌دهد. هوا در قیف سریع‌تر می‌چرخد و یک ناحیه بسیار کم‌فشار ایجاد می‌کند که هوا و اشیای بیشتری را به درون خود می‌کشد. در صورتی که میزان رطوبت توفان موسمی کاهش یابد، گرمای سطح هوا، انرژی آن را می‌گیرد. اگر رطوبت موجود در توفان موسمی کاهش نیابد، ابر دوار به سمت زمین کشیده می‌شود و ممکن است به گردباد عظیمی تبدیل شود.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
خوشه‌های آویزان شده از آسمان

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
ابر‌های ماماتوس

کجا دیده شده؟ در همه جای دنیا به خصوص آمریکا

این مورد هم یکی دیگر از پدیده‌های زیبای طبیعت است که همواره با رعد و برق شدید همراه بوده و اغلب از یک توفان سخت و سنگین خبر می‌دهد. ابر‌های ماماتوس عبارت است از مجموعه‌هایی از ابر‌های خوشه‌ای و انبوه که به یکدیگر متصل شده‌اند و مانند پنبه زده‌شده و درهم فرورفته به نظر می‌رسند.

قطر هر یک از بخش‌های تشکیل دهنده خوشه، حدود سه کیلومتر و طول آن پنج کیلومتر است. اگر طبقات هوای میانی و بالای جو مرطوب و طبقات پایینی آن خشک باشند، بر اثر جابه‌جایی سریع آن‌ها و ترکیب شدن‌شان با تراکم آب‌های موجود در جو، ابر‌های شگفت‌انگیز ماماتوس شکل می‌گیرند، یعنی درجه حرارت و رطوبت از عوامل اصلی شکل‌گیری این ابر‌ها هستند. این ابر‌ها معمولا از یخ تشکیل شده‌اند و ماندگاری آن‌ها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آسمان است و گاه به ساعت‌ها هم می‌رسد و پس از آن کم‌کم متلاشی می‌شوند.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
وحشتناک و به رنگ قرمز

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
رنگین کمان قرمز

کجا دیده شده؟ همه جای دنیا تحت شرایط مناسب

اسم رنگین کمان که می‌آید همه ما تصویری از طیف مختلف رنگی را تصور می‌کنیم که به ترتیب ردیف شده‌اند. اما در موارد نادری، همه طیف‌ها تشکیل نمی‌شوند و فقط رنگ‌های طیف سرخ دیده می‌شوند. این پدیده که به رنگین کمان قرمز یا تکین کمان معروف است یک پدیده نوری و هواشناسی است که در صورت وجود شرایط مناسب قابل شکل‌گیری است.

رنگین کمان قرمز هم مثل دیگر رنگین کمان‌ها با انعکاس نور در قطرات آب ایجاد می‌شود، اما باید نور خورشید بسیار نزدیک به افق باشد. از آن جا که این پدیده در شرایط نوری کم ایجاد می‌شود، می‌تواند بسیار تماشایی باشد. این نوع رنگین کمان بعضی اوقات در موقع طلوع یا غروب خورشید اتفاق می‌افتد زمانی که نور‌هایی با طول موج کوتاه‌تر، مانند رنگ آبی، بنفش و سبز پراکنده و از طیف‌های مرئی حذف می‌شوند و تنها نور‌های با طول موج بلند (سرخ) دیده می‌شوند.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
عروس‌های دریایی منجمد شده

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
حباب‌های متان یخ‌زده

کجا دیده شده؟ کانادا

دریاچه آبراهام در کانادا، دریاچه‌ای زیبا و دیدنی است که گویا صد‌ها عروس دریایی در زیر آب یخ‌زده آن به خواب زمستانی رفته‌اند. این حباب‌های کوچک و بزرگ، حاوی گاز متان هستند. مبدأ آن‌ها کف رودخانه است که در نتیجه مصرف شدن برگ‌ها، گیاهان و جسد حیوانات مرده توسط باکتری‌ها، تولید شده‌اند.

در فصول گرم سال این حباب‌ها از اعماق آب به سطح می‌آیند و وارد هوا می‌شوند، اما در فصل زمستان و در سرمای منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد، حباب‌ها خودشان را به سطح آب می‌رسانند، اما در برخورد با سطح یخ‌زده دریاچه حبس می‌شوند و به خواب زمستانی می‌روند. با گرم شدن هوا، یخ دریاچه هم کم‌کم آب می‌شود و حباب‌های متان نیز آزاد می‌شوند. قدرت گاز متان حبس شده، ۲۰ برابر قدرت گاز Co فشرده شده است، یعنی روی دریاچه‌ای از نارنجک قدم می‌زنید. اگر روی یخ را بشکنید تا یکی از حباب‌ها آزاد شود و همزمان آن را با یک فندک مشتعل کنید، به سرعت آتش می‌گیرد.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
شبح سرگردان در آسمان

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
مشخص نیست

کجا دیده شده؟ زامبیا

مردم شهر «کیتوی» زامبیا در روز‌های پایانی سال ۲۰۱۶ با دیدن شبح سرگردان شبیه به ارواح خبیثه فیلم‌های «هری پاتر» در آسمان و بر فراز یک فروشگاه، شوکه شدند. همان زمان، دیلی‌میل گزارش داد که پس از رویت این شبح سرگردان برخی از مردم در مقابلش سر تعظیم فرود آورده و برخی نیز پا به فرار گذاشته‌اند! این شبح بر فراز فروشگاه «موکوبا» در شهر «کیتوی» در زامبیا دیده شده و حدود ۳۰ دقیقه در آسمان به همان شکل باقی مانده بود. هیچ وقت به درستی روشن نشد که چرا این تصویر در آسمان دیده شده و آیا این شبح از ترکیب ابر‌های آسمانی بوده یا شیء خارجی در آسمان در حال پرواز بوده و چنین تصویری به جا گذاشته است؟

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
شهر فضایی برای موجودات‌فضایی

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
شاید یکی از پروژه‌های ناسا

کجا دیده شده؟ چین

سال ۲۰۱۵ میلادی، ویدئویی در رسانه‌های چین منتشر شد که شهری فضایی را بر فراز یکی از شهر‌های چین نشان می‌داد. این شهر شناور در میان آسمان ابری و بر فراز شهر «یویانگ» در چین مشاهده شد و شباهت زیادی به شهر‌هایی که در فیلم‌های تخیلی نمایش داده می‌شوند، داشت. آن زمان گفته شد که این دومین مرتبه است که این رویداد (مشاهده شهر شناور موجودات فضایی) طی ۱۰ سال گذشته در چین رخ داده است.

در سال ۲۰۰۹ هم جسمی وهم‌آور متشکل از مجموعه‌ای از ساختمان‌های بلند در شهر جیانگشی چین رویت شده و سر و صدای زیادی به پا کرده بود. بسیاری از مردم چین، شهر شناور در آسمان این کشور را به موجودات فضایی نسبت دادند، این در حالی است که نظریه‌پردازان مدعی شده بودند که این شهر شناور بخشی از پروژه «پرتو آبی» ناساست که هیچ وقت تایید یا تکذیب نشد.
 

Majid.JD

UniquE
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
1,053
شعله‌های آبی بر فراز کوه

پدیده‌های طبیعی که با عقل جور درنمی‌آیند!


چه پدیده‌ای؟
آتش آبی

کجا دیده شده؟ اندونزی

از آزمایش‌های علوم تجربی دوره تحصیل حتما یادتان هست که گوگرد باعث ایجاد رنگ آبی در شعله آتش می‌شود. حالا فکر کنید همین پدیده امکان دارد در مقیاس بسیار بزرگ در دهانه یک آتشفشان هم اتفاق بیفتد. آتشفشان «ایجن» در شرق اندونزی تنها جایی از جهان است که پدیده آتش آبی به شکل عظیم و باشکوهی قابل مشاهده است. این پدیده به علت احتراق گاز‌های گوگردی که از شکاف‌های آتشفشان خارج می‌شوند اتفاق می‌افتد.

برخلاف آن چه در اولین فکر به ذهن انسان خطور می‌کند، این آبی‌های درخشان ماگما نیستند. در واقع نور‌های آبی حاصل احتراق گاز‌های سولفور هستند که تحت دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد با هوای آزاد برخورد می‌کنند و آتش می‌گیرند. آتشی که ارتفاع شعله‌های آن به پنج متر می‌رسد. مقداری از گاز‌های خارج شده تبدیل به سولفور مایع می‌شوند. این مایع در حالی که به سمت پایین جاری می‌شود به سوختن خود ادامه می‌دهد.
 
بالا پایین