خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

مقایسه ی دو سمپل لایبرری Strings پر فروش اخیر

  • شروع کننده موضوع tech
  • تاریخ شروع

tech

Music Freak
MetalHeaD
8/27/20
27
Comparison.jpgمعرفی مختصر:

Orchestral Tools Berlin Series Berlin Strings
این محصول دقیقاً 2 سال پیش رلیز شد که طی این دو سال بیشترین فروش رو بین Strings ها داشته. در سمپل گیری این لایبرری، گروه زهی ارکستر فیلهارمونیک برلین همکاری کردند. میشه گفت که این لایبرری اولین پک از لایبرری های Strings هست که مشکل Transition رو در Legato برطرف کرده. در طی این دو سال چند آپدیت هم برای این پک رلیز شده که هنوز هیچکدوم کرک نشدند.

Native Instruments Symphony Series String Ensemble
این پک که محصول مشترک کمپانی های Native Instruments و Audiobro هست، در دوم نوامبر (دو ماه پیش) رلیز شد که در این دو ماه، بیشترین فروش در بین محصولات لایبرری ارکسترال رو داشته. در این لایبرری که سمپل گیری اون 3 سال طول کشیده، ما صدای گروه زهی ارکستر سمفونیک بوداپست (مجارستان) رو داریم. این پک از معدود سمپل لایبرری های Strings هست که در اجرای Legato، واقعی ترین Transition رو داره.

Strings و مخصوصاً ویولن، آرتیکولیشن های متنوع و زیادی داره و از آنجایی که پرداختن به تفاوتها و نقاط ضعف و قوت همه ی اونها کار آسونی نیست، من بیشتر در مورد Legato ی ویولن در لایبرری ها مقایسه انجام دادم. چون Legato ی ویولن، موردیه که همیشه اصلی ترین نقطه ضعف لایبرری های Strings بوده و هنوز هم هست.

Transition ها
Berlin Strings در روال نواختن Legato سه نوع Transition رو در اختیار کاربر قرار داده. حالت پورتامنتو (که تغییر نُتها تقریباً مثل گلیساندو انجام میشه). حالت تغییر سریع نُتها (که بیشتر در نُتهای کوتاه کاربرد داره) و حالت مابین این دو.

3.jpgانتخاب این سه حالت، هم میتونه اتوماتیک انجام بشه، هم با کنترل سه کلید مجزا در میدی کنترل شما و همچنین انتخاب Solo ی حالت مورد نظر. بنابر این براحتی در حین نواختن هم امکان تعویض این حالتها وجود داره.

در Strings Ensemble اجرای Transition ها، شکل دیگه ای داره. Velocity نواختن شما ( شدت ضربه ی نوازنده به کلید) تعیین کننده ی تغییر سریع یا آرام یا پورتامنتو از یک نُت به نُت دیگه هست. مقدار این شدت ضربه در سرعت تغییر هم با یک اسلایدر مجازی کاملاً قابل تعیین هست.

Legato.jpgArticulation ها
تنوعی که در آرتیکولیشن های ویولن Berlin Strings وجود داره، بقدری زیاده که اونها رو در فایلهای nki آورده. ولی در Strings Ensemble تنوع آرتیکولیشن زیاد نیست و چند مورد اصلی رو داره. با این حال در تنظیم جرئیات اونها کارآیی وسیعی در اختیار یوزر قرار داده.

Articulation 2.jpg


Articulation.jpgکنترل Dynamic
Modulation Wheel در میدی کیبورد، نقش بسیار مهمی در ارائه ی داینامیک لایبرری های زهی و بادی رو داره. در هر دوی این لایبرری ها استفاده از Mod. Wheel برای همین منظور بخوبی جواب میده. در Berlin Strings برای شکل، سرعت و شیب منحنی تاثیر Mod. Wheel هم تنظیماتی قرار داده شده که فوق العاده است و من قبلاً در هیچ لایبرری ای ندیدم.

Wheel Setting.jpgموارد خاص
در آرشه کشی ویولن معمولاً یک نویز آرشه بطور طبیعی وجود داره که در هر دوی این پک ها هم شنیده میشه. ولی در Berlin Strings یک امکان جدید تر برای کنترل مقدار اون هم قرار داره شده.

یک امکان بسیار کارآمد که در Strings Ensemble وجود داره، انتخاب حجم ارکستر ویولن هست. شما میتونید با انتخاب تعداد نوازندگان ارکستر (برحسب گروه ویولن اول و دوم)، گروههای ویولن رو تفکیک کنید و همچنین وسعت انتخاب بیشتری در رنگ و حجم ارکستر ویولن داشته باشید.

Section.jpgیک نقص در طراحی داینامیک همین بخش گروه 30 نفره (All Violins) وجود داره که خیلی به گوش زننده میاد. نُتهای "ر دیز، می، فا، فادیز، سل و سل دیز" از اکتاو اول ویولن 30نفره، بصورت دیفالت، داینامیک قوی تری نسبت به سایر نُتها دارند. البته تفاوت داینامیکی این 6 نُت با سایر نُتها آنچنان زیاد نیست ولی به هرحال گوش تشخیص میده.

در Berlin Strings سه رنگ صدای مختلف برای ویولن ها تعبیه شده که بسیار جالب توجه هست. Romantic، Without، Strong. سه نوع صدای رمانتیک، ساده (بدون Vibration) و قوی و خشن در واقع سه نوع نوانس در اختیار کاربر قرار میدند که بسیار قابل استفاده هست.

No.jpgیک باگ بسیار بد در گزینه ی 16 نفره ی Strings Ensemble وجود داره که کلاً این Violins I رو غیر قابل استفاده کرده. نُتهای "لا" و "لادیز" اصلاً صدا ندارند! قطعاً در آپدیتهای آینده این باگ برطرف خواهد شد.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که هردوی اینها دارند، تاخیر در لود شدن بانکهاشون در کانتکت هست. Strings Ensemble با 31 گیگ و Berlin Strings با 115 گیگ حجم، به هرحال دور از انتظار نیست!

این دو پک سمپل لایبرری، دو محصوال بسیار کار آمد هستند که حالا بدون درنظر گرفتن اون باگ، میشه گفت هر دوی اونها قابل استفاده جدی هستند. 2 سونوریته ی مختلف از 2 ارکستر ویولن معروف اروپایی برای 2 نوع موزیکالیته ی مختلف.
من در انتها دو فایل MP3 از هر یک از اینها ضمیمه کردم که میتونید گوش کنید و خودتون مقایسه کنید. هر دوی این فایلها از یک MIDI نواخته شده خروجی گرفته شدند. هردوی این لایبرری ها بصورت دیفالت، مقدار کمی ریورب داشتند که من بدون تغییر، همونطوری استفاده کردم. هیچ دستکاری و تغییر دیگه ای هم در پراسس اعمال نکردم.
 
بالا پایین