خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

موسیقی قرن بیستم- بخش سوم

  • شروع کننده موضوع tech
  • تاریخ شروع

tech

Music Freak
MetalHeaD
8/27/20
27
موسیقی و اخلاق
بدیهی است که در قرن بیستم، وضعیت موسیقی هنری در فرهنگ غرب دستخوش تغییری شده است که کمتر کسی، یکصد سال قبل می توانست پیش بینی کند. دلایل این تحولات، زیاد و متنوعند، از جمله تأثیرات تکنولوژی، رسانه ها، چند فرهنگی، تجاری سازی، تأکید بیشتر بر رسانه های تصویری و تغییرات مختلف فلسفی، ایدئولوژیک و اجتماعی.

بلوز
Bessie_Smith_(1936)_by_Carl_Van_Vechten.jpg

بلوز فرمی آوازی و یا سازی (اینسترومنتال) است که توسط روحانیون آفریقایی آمریکایی، از آوازهای مذهبی و مناجات ها استخراج شد و نخستین ریشه های آن به آفریقای غربی بازمیگردد. بلوز تأثیر عمده ای بر موسیقی پاپ آمریكایی و غربی بعد از خودش، گذاشته است و رد پای آن را، در رگتایم، جز، بیگ بندز، ریتم اند بلوز (R&B)، راك اند رول، کانتری و همچنین آهنگ های پاپ رایج و حتی موسیقی های كلاسیك مدرن هم میتوان یافت. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، W.C. Handy بلوز را از میان سایر ترک ها متمایز کرد و به آن بها داد، حتی آن را موسیقی "مد روز" خواند.

موسیقی کانتری
موسیقی کانتری، که زمانی به عنوان موسیقی کانتری و وسترن شناخته می شد، فرمی از موسیقی مردمی است که در بخش های جنوبی تر ایالات متحده به وجود آمده است، و ریشه های آن به موسیقی سنتی محلی، آوازهای مدهبی و موسیقی بلوز بازمیگردد.
ورنون دالارت نخستین خواننده کانتری بود که در سال 1924 (با "The Wreck of the Old '97 ') در سراسر کشور به محبوبیت رسید.
برخی، ریشه های کانتری مدرن را با دو عامل برتری ذاتی و رویداد تصادفیِ قابل توجه، مرتبط میدانند. جیمی راجرز و خانواده کارتر، غالبا به عنوان بنیانگذاران موسیقی کانتری در نظر گرفته می شوند و اولین آهنگ های آنها در یک جلسه ضبط تاریخی در بریستول، تنسی در تاریخ اول آگوست سال 1927، جایی که رالف پیر، استعداد یاب و صدابردار بود، ضبط شد. به نظر میرسد که می توان بسیاری از خوانندگان کانتری را در دو گروه پیروان جیمی راجرز و یا پیروان خانواده کارتر، طبقه بندی کرد. موسیقی کانتری، به شکل غیر منتظره ای، توسط تکنولوژی های جدید تقویت شد. (هنگامی که ASCAP، زیر نظر آهنگسازان Tin Pan Alley بود، ترس رقابت از پخش موسیقی وجود داشت، آنها بر اساس حقوق کپی رایت، اجازه ی پخش از ایستگاههای رایویی را از آنها سلب کردند. جایگزین آنها، BMI، تحت نفوذ هنرمندان کانتری قرار گرفت و به این ژانر مخاطبان بسیار گسترده تری بخشید.)
موسیقی کانتری نسبتا بحث برانگیز است، زیرا طرفداران و مخالفان آن، به شدت در مورد بهای موسیقی، ارزش ها و معنای موسیقی حساس هستند. رئیس جمهور George H. W. Bush اکتبر 1990 را به یادبود ویژگی های ایالات متحده که در موسیقی کانتری ارائه میشوند، مانند ایمان به خدا، عزت در برابر خانواده و قدردانی از ارزش آزادی و کار سخت؛ "ماه موسیقی کانتری" نامید.
گفتنی است ماتَرَک این ارزشهای مبتنی بر سنت، نگرشی است که از بدگویان موسیقی کانتری بعنوان موسیقی نژادپرستانه، سنت گرا و جنسیت گرا برجای مانده. آرتون فاکس، متخصص گیتاریست کشور، توضیح می دهد که "از دید بسیاری از آمریکایی ها کانتری بطور اخص موسیقی "بد"ی است، به این دلیل که به طور گسترده ای صراحتاً نشانگر سفید بودن است. نه به لحاظ نگاه بیطرفانه به مقوله ی نژاد (یا سعی بر ندید گرفتن آن)، بلکه به عنوان ادعای بارزی از از هویت فرهنگی (سفیدِ بد بودن) . . . از قومیت گرایی، اصالت فرهنگ سنتی، سیاست های پیشرفته، یا انعکاسی از اشرافیت زدگی در فرهنگ موسیقی گلچین شده، رهایی یافته.

جَز
جز فرمی هنری از موسیقی است که ویژگی های بارز آن استفاده از فواصل بلوز، رقص ضد ضرب، تاب خوردن، خواندن بشکل پرسش و پاسخ، پُلی ریتم ها و بداهه نوازی است. این موسیقی، اولین فرم هنری اصیل توسعه یافته در ایالات متحده آمریکا است و از موسیقی های پاپ و کلاسیک بهره می برد.
جز، ریشه در فرهنگ و بیان موزیکال غرب آفریقایی و سنت های موسیقی آفریقایی آمریکایی از جمله بلوز، رگتایم و موسیقی گروه های نظامی اروپایی دارد. در سال های دهه 1920 پس از ابداع آن در جوامع آفریقایی-آمریکایی در آغاز قرن بیستم، جز محبوبیت بین المللی یافت. از آن پس، موسیقی جز نفوذ عمیقی در سایر سبک های موسیقی سراسر جهان از جمله موسیقی کلاسیک و پاپ پیدا کرد. جز نیز به زیر شاخه های بسیاری تقسیم شده است که گاه متضاد یکدیگرند، مانند اسموث جز و فری جز.
 
بالا پایین