خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

موسیقی قرن بیستم- بخش چهارم

  • شروع کننده موضوع tech
  • تاریخ شروع

tech

Music Freak
MetalHeaD
8/27/20
27
راک اند رول
راک اند رول به عنوان یک سبک موسیقی متمایز در آمریکا در دهه 1950 ظاهر شد، گرچه عناصر تشکیل دهنده ی راک اند رول در موسیقی ریتم اند بلوز در دهه 1920 نیز، دیده می شود. راک اند رول اولیه، از ترکیب عناصر بلوز، بوگی ووگی، جز و ریتم اند بلوز شکل گرفت و نیز، تحت تاثیر موسیقی محلی آپالاچی، گاسپل (نوعی از کُرال مذهبی) کانتری و وسترن قرار گرفت.
چاک بری، فتز دومینو و الویس پریسلی، اجرا کننده های برجسته ی دهه ی 1950 بودند. بیتلز (The Beatles) بخشی از "استیلای فرهنگی بریتانیا" در دهه ی 1960 بودند. در سال 1951، واژه "rock and roll" در آهنگی به نام " 60 Minute Man " استفاده شد که به دلیل پیامدهای آن ممنوع شده بود. تا سال 1953، بالاد هایی مثل " Earth Angle " و "Gee" توسط DJ های معروف رسانه ای در کلیولند و نیویورک پخش شدند مانند Allen freed و Murray the K .
تا سال 1956، دیک کلارک یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی به نام "American Bandstand" را اجرا میکرد که به نمایش رقص نوجوانان با انواع موسیقی جدید می پرداخت. اگر چه این ژانر، توسط نسل قبلی به سخره گرفته میشد و از آن به عنوان "جنگل یا موسیقی شیطان" یاد میشد، اما محبوبیت آن در دهه ی بعد، رشد کرد تا جایی که در پایان قرن بیستم مسلما محبوب ترین نوع موسیقی در این سیاره شد و از هر گروه سنی و تقریبا از هر کشوری در جهان طرفدارانی داشت.

با این حال، تلاش برای طبقه بندی راک اند رول به عنوان یک ژانر واحد، همچنان دشوارست زیرا می تواند طیف گسترده ای از فرم های موسیقی را پوشش دهد؛ به عنوان مثال آهنگی از کوئین، و یا آلبومی از فیل اسپکتور، و یا آهنگی از The Ramones که از سه کورد ساده استفاده کرده بود، و یا ترانه ای که به عنوان آهنگ توسط باب دیلن نوشته شده است. اگر چه به وضوح شاهد استفاده از گیتار و درامز هستیم، اما در حال حاضر تقریبا به کار گیری هیچ سازی را هم، نمی توان از یک گروه راک، دور از ذهن دانست. سازهایی نظیر ترومپت پیکولو در The Penny Lane بیتلز استفاده شده، و از چلو که بیشتر کارهای Electric Light Orchestra شنیده میشود، و یا حتی آکاردئون در "Weird Al " یانکوویچ. راک در تاتر نیز تحول بزرگی ایجاد کرد. نمایش موزیکال راک، و راک اپرا را ببینید.

پروگرسیو راک
پروگرسیو راک، جنبشی بود برای ترکیب سازه های پیچیده تر و ابزار آلات موسیقی جز و کلاسیک با محدودیت های راک اند رول. به طور عمده این حرکت، یک جنبش اروپایی بود که در دهه 1960 در انگلستان با گروههایی مانند Pink Floyd و Genesis آغاز شد و در اوایل دهه 1970 به اوج محبوبیت رسید، همان زمانی که آلبومهایی مانند Dark Side of the Moon از پینک فلوید و Tubular Bells از مایک اولدفیلد، نمودارها را تحت تأثیر قرار داد.
ویژگی های بارز پروگرسیو راک، عبارت بودند از قطعات طولانی، ترانه های پیچیده، کاربرد طیف وسیعی از سازها، کسر میزان های غیر معمول و وجود پاساژ های طولانی سولو برای سازهای مختلف.

پانک راک
پانک راک در اصل، استایلی از هارد راک بود که در سرعت های بالا اجرا میشد با ترانه هایی ساده با کمتر از سه آکورد بود که در اواسط دهه 1970 با گروه هایی هایی مانند تلویژن، رامونز و پیستولز آغاز شد.
سازهای اصلی مورد استفاده عبارت بودند از گیتار الکتریک، (در فارسی اینطور جا افتاده که وسایلی که مستقیماً به پریز برق متصل میشن رو "برقی" میگیم، و این گیتار این شکلی نیست که به پریز متصل بشه. فقط با یک کابل به امپلیفایر متصل میشه. برای همین توی فارسی همون گیتار الکتریک میگن.) گیتار بیس و درامز. در دهه ی 1989 از این استایل پانک (آهنگ هایی دارای تمپوی بالاتر با اشعار فریادی)، نیو ویو (که بیشتر تحت تاثیر پاپ بود و از ساز کیبورد استفاده میکرد) و پست پانک (با سرو صدای بیشتر، که به نیو ویو تکامل یافت) زاده شدند، و بعدها پانکبیلی (ترکیب پانک راک و راکبیلی)، اسکا پانک (ترکیب پانک با ska)، گرانج (ترکیبی از پانک راک و آلترناتیو راک)، پاپ پانک (گونه ی بسط یافته ی پانک راک با صداهایی تمیز تر)، ایمو (پانک راک غنی شده با احساسات) ، راک گاتیک (با ترانه هایی درون گرا) و بسیاری از ژانرهای دیگر، از آن مشتق شدند.

هوی متال
Metallica,_Damage_Inc_tour.jpg

(عکس مربوط به اجرایی از گروه Metallica میباشد)
هوی متال، فرمی از موسیقی است که با ریتم های پر سر و صدای محرک و گیتار های دیستورت به شدت تقویت شده، ترانه های اغراق آمیز و سازبندی خاص شناخته میشود. محوریت این ژانر، استفاده از ریف ها به عنوان عنصر ملودیک و روایی است.
هوی متال، شکل گسترش یافته ی بلوز، راک بلوز و راک است. ریشه های آن به گروه های هارد راک مانند Led Zeppelin، Aerosmith، Deep Purple و Black Sabbath بازمیگردد که در خلال سال های 1967 و 1974 بلوز و راک مینواختند و موسیقی دورگه ای از اصوات سنگین گیتارها با محوریت درامز ساختند. هوی متال در دهه ی 1980 به اوج محبوبیت رسید، زمانی که طی آن بسیاری از زیر شاخه های موجود در حال حاضر، تکامل یافته بودند. هرچند محبوبیت هوی متال مانند موفقیت تجاری اش نبود، اما هنوز هم طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.
بعضی از زیر شاخه های این ژانر، از طریق سیر طبیعی تکامل تدریجی یا همگرایی متال با ژانرهای دیگر به وجود آمده اند، اما به Thrash، Metal Death، Industrial و Black Metal محدود نمی شوند.
 
بالا پایین