خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

ویژگی های دریاچه و سیکلید های مالاوی

Majid.JD

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
911
ویژگی های دریاچه و سیکلید های مالاوی
سیکلید های آفریقایی قطعا یکی از محبوبترین ها در دنیای ماهی های زینتی هستند ،
ماهیانی فعال و پر جنب و جوش و با رنگ های شگفت انگیر که جذابیت های خاصی را ایجاد کرده است .


دریاچه مالاوی ( Lake Malawi )

این دریاچه در دره ریفت واقع در شرق آفریقا قرار دارد و مابین کشورهای مالاوی ، تانزانیا و موزامیک قرار گرفته ، قسمت عمده ی این دریاچه به صورت شمالی - جنوبی قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد 473 متر است و از رودهای مهم متصل به این دریاچه میتوان رود شیر در جنوب و رود بوآ در غرب دریاچه را نام برد. پیرامون این دریاچه را کوه های بلندی فرا گرفته اند از آن جمله می توان به قله ی رونگ وه در شمال با ارتفاع 2959 متر و قله دوموئه در جنوب غربی با ارتفاع 2095 متر اشاره کرد.
عمق این دریاچه هر چه به طرف موزامبیک بروید کمتر می شود . بارش منطقه ای در این دریاچه در تابستان بین 62/5 و 125 میلیمتر و در زمستان ها تا 1000 میلی متر است.
از لحاظ طولی ، میانگین طولی گونه های مالاوی بیشتر از سیکلیدهای تانگانیکایی است و این امر شاید بخاطر نزدیکی دریاچه مالاوی به خط استوا و شرایط ایده ال ترش برای رشد گونه ها دانست.
این دریاچه به تنهایی خانه ی 10 درصد از کل آبزیان آب شیرین دنیا و در حدود 1000 گونه سیکلید است.

برای مشاهده تصاویر باید ثبت نام کنید

photo: wikipedia.orgفاکتورهای اصلی دریاچه مالاوی شامل :

درجه حرارت : دما در تمام مناطق تقریبا یکسان است و تمامی گونه ها با طیف حرارتی 25- 28 درجه سانتیگراد سازگارند.

ph : به دلیل محصور بودن دریاچه تقریبا در تمامی سطوح اسیدیته آب یکسان است و در محدوده ی ( 7/5 - 8/5 ) است ، یعنی قلیایی تا کمی متمایل به خنثی

dgh : همانند ph این شاخص نیز تقریبا یکسان است و در محدوده ی (8-18 )است و این نشان دهنده ی سختی بالای آب و وجود یونهای کلسیم و منیزیم یا نمک های انها در دریاچه یا رودهای منتهی به ان است.
سیکلید های این دریاچه بر طبق عادات و تغذیه به سه گروه عمده تقسیم میشوند :

mbuna : دارای پوزه ای گرد و دندان های تخصص یافته هستند و از خزه ها و جلبک های چسبیده به سنگ ها و به مقدار بسیار کمی سخت پوستان تغذیه می کنند . بشدت به غذاهای با پروتئین بالا بخصوص با کیفیت پایین حساسند و دچار بیماری می شوند.
بیشتر در نزدیک سنگ ها و صخره ها در نقاط کم عمق تر دیده می شوند .Aulonocara : سیکلید های طاووسی در عمق بیشتر و در نقاط ارام دریاچه ساکنند و بیشتر از سخت پوستان و بی مهرگان تغذیه می کنند . این گونه علاقه بیشتر به فضای باز و شنا دور از سنگ ها دارد.

برای مشاهده تصاویر باید ثبت نام کنید


photo : malawicichliden.weebly.com


fish eaters : گونه هایی هستند که از ماهیان دیگر به عنوان غذا استفاده میکنند و شکارگرند و زیاد به مخفی شدن در لابلای سنگ ها علاقه ندارند و در عوض فضا های باز برای شنا را می پسندند .


ویژگی های تانک نگهداری از سیکلید های آفریقایی :

حجم و اندازه تانک : هر چه بزرگتر باشد بهتر است ولی برای یک گروه 5 تا 6 تایی حداقل بایدمخزنی 200 لیتری پیش بینی کرد.

بستر : باید از شن ماسه های گرد و بدون تیزی ولبه استفاده کرد ، به طور کلی سیکلیده ها علاقه وافری به کند و کاو بستر دارند ،این روند در زمان تولید مثل تشدید میشود.

فیلتراسیون : بخاطر تغذیه ی زیاد و فعال بودن این ماهیان باید از سیستم های چند مرحله ای و پر قدرت استفاده کرد مانند سیستم فیلتراسیون سامپ یا فیلترهای سطلی بزرگ

دکور : یکی از مهمترین نیاز های سیکلیدهای مالاوی دکوری پر از مخفیگاه است و این بسته به سلیقه افراد میتواند از سنگ یا دیگر مواد تشکیل شود . حتی می توان از گیاهان طبیعی (سرخس جاوه ) و مصنوعی نیز استفاده کرد ولی ضرورتی ندارد.

ترکیب سیکلیدهای مالاوی : توصیه اکید بر این است که گونه های خزه خوار (mbuna) و سیکلید های طاووسی (Aulonocara) بخاطر رژیم غذایی متضاد جدا از هم نگهداری شوند و با هم در یک مخزن ترکیب نشوند.Aulonocara tank
برای مشاهده تصاویر باید ثبت نام کنید

برای مشاهده تصاویر باید ثبت نام کنید

photo: youtube.com

mbuna tank
برای مشاهده تصاویر باید ثبت نام کنید


photo: cichlids.com


هم تانکی های مناسب : انواع گربه ماهی های Synodontis و انواع پلیکو ها و سیکلید جواهری آفریقاییمنابع :

کد:


کتاب تکثیر ،پرورش و نگهداری ماهیان زینتی (2)سیکلید- تالیف مهدی ارجینی - انتشارات برهمند -چاپ1384

و تجربیات شخصی خودم
بهنام قربانی

منبع» رازبقا
 
بالا پایین