خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

چگونه فلوت ریکوردر را تمیز کنیم؟

  • شروع کننده موضوع tech
  • تاریخ شروع

tech

Music Freak
MetalHeaD
8/27/20
27
v4-760px-Play-the-Recorder-Step-15.jpg

بعد از هربار استفاده، فلوت ریکوردر خود را تمیز کنید. این کار، هم به لحاظ بهداشتی اهمیت دارد هم اینکه ساز را در بهترین شرایط برای نواختن نگه میدارد.
1- ریکوردر های پلاستیکی را میتوانید در ماشین ظرفشویی یا در سینک آشپزخانه، با آب گرم و صابون بشویید. قبل از شستشو، قطعه های ساز را از هم جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که صابون، کاملا پاک شده است.
قطعه دهانی را میتوانید با یک مسواک قدیمی یا یک پیپ پاک کن، تمیز کنید.
قبل از نواختن مجدد، صبر کنید تا فلوت ریکوردر کاملا خشک شود.
برای ریکوردر های چوبی، قطعات فلوت را جدا کنید و با دقت به وسیله ی تکه پارچه ای تمیز، رطوبت ساز را بگیرید.

v4-760px-Play-the-Recorder-Step-1-Version-2.jpg


2- ریکوردر خود را در پوشش نگه دارید.
زمانی که از ساز استفاده نمیکنید، برای جلوگیری از خراشیده شدن یا آسیب دیدن حفره ی سوت مانند بالای ساز، آن را در پوشش قرار دهید، زیرا آسیب دیدن این قسمت، میتواند ساز را کاملا بلا استفاده کند.


3- فلوت ریکوردر را از دماهای شدید دور نگه دارید. ساز خود را در مقابل تغییر حرارت ناگهانی یا نور مستقیم خورشید قرار ندهید و هرگز آن را در ماشین گرم یا نزدیک به منبع گرما نگذارید. این نکته برای تمام سازها صدق میکند، به خصوص برای ریکوردر های چوبی.

4- یاد بگیرید چگونه با بسته شدن مسیر ساز مقابله کنید.
چگالی دانه های رطوبت در مسیر هوای ریکوردر می تواند باعث مسدود شدن آن گردد. برای اینکه گرفتگی را در هر دو نوع ریکوردر های پلاستیکی یا چوبی به حداقل برسانید، میتوانید قبل از نواختن، قسمت بالایی ساز را با نگه داشتن آن در دست، جیب یا زیر بازوی خود، به دمای بدن برسانید.

v4-760px-Play-the-Recorder-Step-18.jpg


اگر آب در مسیر هوای فلوت ریکوردر، جمع شده باشد، حفره ی بالای آن را با یک دست به طور کامل بپوشانید و با شدت داخل ساز بدمید. این کار باید رطوبت اضافه حد را خارج کند.
اگر گرفتگی ادامه داشت، می توانید مسیر هوا را با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی غیر معطر، با سه قاشق غذاخوری آب تمیز کنید. محلول را از طریق حفره ی سوت مانند، یا از پایین به داخل فلوت ریکوردر بریزید و قبل از تخلیه بگذارید کمی داخل لوله ی ساز بماند. قبل از نواختن مجدد، اجازه دهید تا ساز کاملا خشک شود.


منبع: 4 Ways to Play the Recorder - wikiHow
 
بالا پایین