خوش آمدید!

با تشکر از مشاهده انجمن گفتگوی ایرانی پاتوق در صورت تمایل برای استفاده از تمامی امکانات انجمن ثبت نام نمایید.

همین حالا ثبت نام کن!

گفتمان بورس

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
سلام دوستان.🌺

اینجا مکانی دوستانه برای گفت و گو، بحث و تبادل نظر، و بیان شنیده ها و اخبار در زمينه بازار سرمايه و همچنین به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش ما به یکدیگر هست.
امیدوارم در کنار هم به روزهای بهتر برسیم.🌺

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
ابتدا از خودم شروع می کنم که شیفته آموختن و شنیدن و درس گرفتن ازهر تجربه ی ارزشمند هستم، چرا که واقعا تجربه رو نباید تجربه کرد.

تقریبا سه سال و خرده ای هست که من وارد بازار سرمایه شدم و هنوز در مرحله مبتدی قرار دارم.
در این مدت تجربیاتی بدست آوردم که روی تصمیمات و منش کلی زندگی من تاثیر به سزایی داشت.
درس هایی که از انتخاب های اشتباه در زمان های اشتباه و عدم کنترل بر ذهن و تصورات و اصرارهای اشتباه داشته ام.
این رو با تمام وجود درک کردم که همیشه چه در زمان شادی چه در زمان اندوه ذهن به ما دروغ میگه.

اگر وارد بازار سرمایه شدید، یا قصد ورود به اون رو دارید، بدونید که حتما باید بیاموزید.
بورس قمار نیست. در قمار شما جز درصد کمی، از علم استفاده نمی کنید و حرف اول و آخر رو شانس میزنه.
اما در بازار سرمایه باید علم معامله گری و تحلیل رو بیاموزید.
چون هرجا بازار از طریق شانس سودی به شما برسونه مطمئن باشید به زودی از شما چند برابر پس میگیره.
همین طور که همین امسال تازه واردهای بورس سود قابل توجه ای بدست آوردند که درواقع خودشون بدست نیاوردند بلکه بازار اون سود رو به اون ها داد. و متاسفانه مدتی پیش هم اون سود رو از همه پس گرفت.
اوائل سال مشاهده کردم که خیلی ها با خوشحالی این کسب سود رو به توان و قابلیت خودشان ربط میدادن در صورتیکه که چنین چیزی واقعیت نداشت. این همون دروغی هست که ذهن به فرد میگه.

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
پس توی این مسیر تنها کسی که میتونه کمکتون کنه فقط خودتون هستید و دانشی که باید هرروز کسب کنید و تجربه ای که باید بهاش رو بدید.

همان طوری که بهای هرچیزی رو باید بپردازیم بهای موفقیت توی بازار سرمایه رو هم باید بپردازیم حالا یا با هزینه کردن دوره های آموزشی یا با تجربه و متحمل شدن زیان و درس گرفتن.

برای من روش دوم بود.
چون شرایط و زمان رفتن به دوره های آموزشی رو نداشتم و ندارم.
منتها قسمت خوب ماجرا این هست که این روزها هرچیزی رو که بخواهید و هر سوالی که داشته باشید میتونید از طریق فضای مجازی به جواب برسید.
سایت های مختلفی هستند که کلیپ ها و کتاب های آموزشی رو به صورت رایگان و آپدیت قرار دادند و یک منبع غنی برای یادگیری هستند.

من هم از همین منابع استفاده می کنم و میتونم به جرات بگم اگر واقعا هرروز حداقل نیم ساعت زمان برای یادگرفتن بگذارید نتیجه ی خوبی میگیرید.

پس همه تاکیدم به عنوان یک دوست این هست که به تبلیغات و جملات وسوسه انگیزی که می شنوید توجه نکنید و به طور مستمر به دنبال یادگیری باشید.

نکته دوم این هست که کسب سود در بازار وسوسه انگیز هست.
یعنی اگر وارد این بازار شدید به سختی میتونید دل بکنید و خارج بشید.
در عین حال این موضوع خطرناک هست. چرا که خیلی از افراد بعد از چشیدن سودهای شیرین، بدون هیچ علمی دست به فروش ملک و املاک و ماشینی که سرمایه اصلی زندگیشون هست میزنند.
چیزی که بارها همه جا میشنویم و بازهم انجام میدیم؛
پولی که بهش احتیاج دارید یا پول قرض، جهیزیه، ماشین و ملکی که تنها سرمایه تون هست رو توی بازار نیارید
واقعا نیارید...
با کسی شریک نشید و سرمایه کسی رو دستتون نگیرید.
حالت کم ریسک سرمایه گذاری رو انتخاب کنید و هیچوقت هیچوقت اصل پولتون رو از دست ندید.
این ها نکاتی هست که بار روانی منفی برای ما دارند و کنترل ذهن و قدرت تصمیم گیری رو از ما صلب میکنند.

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
در واقع همه ی ما برای سودگرفتن و بهتر شدن شرایط وارد این بازار میشیم.

از نظر من چیزی که فراتر از سودگرفتن هست جذابیت و حیرت انگیزی بازار و خطوط و کنش و واکنش ها و جادوی علم احتمال هست که واقعا هم شگفت انگیز و زیباست.

از اینکه طولانی شد واقعا عذر میخوام.🌹
مشتاق تبادل نظر شما دوستان هستم.🌹

Majid.JD

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
852
@اشک قلم مرسی که این تاپیکو زدی
امیدوارم تبادل نظر تو همچین تاپیکایی باعث بشه سواد و آگاهی تو این زمینه بالاتر بره. منکه خودم حتی آماتور هم به حساب نمیام ولی سعی دارم روز به روز بهتر بشم. بحث بورس که حالا میشه گفت اسمش بورسه ولی شامل چند تا بخش بزرگ تحلیل عددی، روانشناسیو جامعه شناسی میشه به نظرم اگر کامل روش بشه کار کرد خیلی جاها به درد میخوره.

من بحثیو دیدم جایی گفتم بذارم اینجا ببینم نظرتون چیه؟
حمایت از کمپین «نه به پیش‌گشایش در معاملات بورس»
حمایت از کمپین «نه به پیش‌گشایش در معاملات بورس»

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
@اشک قلم مرسی که این تاپیکو زدی
امیدوارم تبادل نظر تو همچین تاپیکایی باعث بشه سواد و آگاهی تو این زمینه بالاتر بره. منکه خودم حتی آماتور هم به حساب نمیام ولی سعی دارم روز به روز بهتر بشم. بحث بورس که حالا میشه گفت اسمش بورسه ولی شامل چند تا بخش بزرگ تحلیل عددی، روانشناسیو جامعه شناسی میشه به نظرم اگر کامل روش بشه کار کرد خیلی جاها به درد میخوره.

من بحثیو دیدم جایی گفتم بذارم اینجا ببینم نظرتون چیه؟
والا پیش گشایش میتونست خوب باشه چون توی چند دقیقه دستت میاد که عرضه و تقاضا به چه منوالی هست.
ولی کارشکنی هایی که توش میشه واقعا به ضرر سهامدار خرده.
تازه پیش گشایش های وسط بازار بدتره. چون یکدفعه سهم رو میبندن و امکان حذف سفارش نداری.
اگر قرار به حذف شدنش باشه من ترجیح میدم پیش گشایش وسط تایم بازار رو بردارن.

Majid.JD

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
موسس
8/18/20
852
تازه یه موضوع دیگه ام که شنیدم بحث مالیات بود
انگار به خرید و فروش سهام قرار مالیات 5 تا 20% بخوره!

اشک قلم

SpeciaL
عضو کادر مدیریت
معاونت
8/27/20
176
تازه یه موضوع دیگه ام که شنیدم بحث مالیات بود
انگار به خرید و فروش سهام قرار مالیات 5 تا 20% بخوره!
نه مالیات بر درآمد رو برای معاملات مسکن و خودرو و طلا بستن.
یعنی اون مالیات بر عایدی سهامدار که شامل همه میشد رد شد و فقط برای معاملات مسکن و خودرو و طلا تصویب شد که خوبم هست.
باعث بهبود وضعیت مسکن وطلا میشه که اثر تورمی و سوء دارن. البته هدفش اینه. اینکه این هدف حاصل بشه خودش جای بحث داره.

بالا پایین